انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی

برای انتخاب یک گلدان خوب برای گیاه خانگی موارد زیر را می‌توان در نظر گرفت. اما از بین این عوامل، زهکشی، وزن و اندازه گلدان از اهمیت بیشتری برخوردار است. یک بستر مناسب برای گیاه بستری است که شرایط تهویه مناسب و فضای کافی برای رشد ریشه را فراهم کرده و بتواند رطوبت را در حد بهینه کنترل کند.

  • زهکشی
  • وزن گلدان
  • جنس گلدان
  • اندازه گلدان
  • دوام و ماندگاری
  • قیمت گلدان
۱- تهویه مناسب در گلدان

یک گلدان خوب باید زهکشی مناسبی برای گیاه فراهم کند یعنی در ته آن سوراخ کافی برای خروج آب اضافه وجود داشته باشد. حالت ماندآبی باعث کمبود اکسیژن در اطراف ریشه و بروز انواع پوسیدگی‌های قارچی و باکتریایی می‌شود که همه این‌ها به مرور باعث از بین رفتن گیاه خانگی شما خواهد شد. پس موقع خرید توجه داشته باشید که در ته گلدان سوراخ کافی وجود داشته باشد. توجه داشته باشید تعداد سوراخ‌ها آنقدر زیاد نباشد که گلدان آب را نتواند نگه دارد، سوراخ زیاد هم باعث خروج سریع آب از دسترس گیاه خواهد شد.

گلدان
۲- اندازه گلدان

نکته مهم دیگر در انتخاب یک گلدان مناسب توجه به اندازه آن است. اندازه گلدان به اندازه و جثه گیاه و همچنین سرعت رشد آن بستگی دارد. گیاهانی که رشد زیادی دارند نیاز به فضای بیشتری نیز خواهند داشت. گیاه برای اینکه بتواند به خوبی رشد کند باید فضای کافی برای رشد هم فراهم باشد تا گیاهی شاداب داشته باشید. انتخاب گلدان کوچک برای گیاهی که رشد زیادی دارد یک انتخاب نادرستی است. در این حالت ریشه‌ها فضای کافی برای رشد را نداشته و گیاه به مرور از بین خواهد رفت. اگر گیاهی دارید که ریشه آن بصورت عمودی توسعه می‌یابد باید از گلدان‌های بلند و باریک برای این گیاه استفاده کنید ولی در گیاهان آپارتمانی که ریشه آنها توسعه افقی دارد باید از گلدان‌های با قطر زیاد ولی ارتفاع کم استفاده کرد.

۳- وزن گلدان

اگر گل و گیاه آپارتمانی را بصورت آماده به همراه گلدان خرید می‌کنید توجه داشته باشید که گلدان وزن زیاد نداشته باشد، گلدان‌های سبک خاک زراعی کمتری دارند، هرچقدر خاک زراعی استفاده شده در ترکیب خاک گلدان کمتر باشد گیاه ما عمر بیشتری خواهد داشت. در این حد بدانید که خاک زراعی به واسطه زیاد بودن محتوای عناصر شیمیایی باعث توسعه بیشتر ریشه می‌شود که در صورت عدم تعویض به موقع گلدان، پیری و زرد شدن گیاه را شاهد خواهیم بود. در این زمینه توصیه می‌شود مقاله راهنمای انتخاب ترکیب مناسب خاک گلدان را مطالعه بفرمایید.

۴- جنس گلدان

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی ، توجه به جنس گلدان است. برای نگهداری گیاهان آپارتمانی گلدان‌های با جنس‌های مختلف در بازار عرضه می‌شود که از جمله آنها می‌توان به گلدان‌های سفالی، گلدان پلاستیکی، سرامیکی و گلدان‌های چوبی اشاره کرد. اما گلدان‌هایی که بصورت رایج استفاده می‌شوند پلاستیکی و یا سفالی هستند.

  • گلدان سفالی
گلدان سفالی

این نوع از گلدان‌ها در گذشته استفاده زیادی داشتند. گلدان‌های سفالی از لحاظ گردش جریان هوا در اطراف ریشه و جریان رطوبت، مناسب‌ترین گزینه برای نگهداری گیاهان خانگی هستند. این نوع از گلدان‌ها با جذب رطوبت باعث می‌شوند که آب اضافه شده به گلدان مدت طولانی در اطراف ریشه نماند که این کار مانع از بروز پوسیدگی ریشه خواهد شد.. این گلدان‌ها به واسطه اینکه وزن زیادی دارند در برابر باد و افتادن نیز مقاومت زیادی دارند. البته وزن زیاد، مشکلاتی را به هنگام جابجایی به همراه دارد. از معایت دیگر این گلدان‌ها می‌توان به احتمال شکستگی و قیمت بالای آنها اشاره کرد.

  • گلدان پلاستیکی
گلدان

رایج‌ترین نوع گلدانی که در اکثر خانه‌ها برای نگهداری گیاهان آپارتمانی استفاده می‌شود گلدان‌های پلاستیکی است. این نوع از گلدان‌ها به این خاطر که قیمت ارزانی داشته و در رنگ و شکل‌های مختلف تولید در اکثر خانه‌ها یافت می‌شوند. از این جهت که گلدان‌های پلاستیکی شرایط تهویه مناسبی برای گیاه ندارند مانع از جریان هوا و آب می‌شوند که این کار به مرور باعث بروز بیماری‌های قارچی شده و گیاه از بین می‌رود. گلدان‌های پلاستیکی به این خاطر که گرما را در خود نگه می‌دارند در فصول گرم می‌تواند باعث آسیب به گیاه شود. در صورتی که برای گیاه خود از این نوع از گلدان‌ها استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که در ته آن سوراخ کافی برای خروج آب اضافی وجود داشته باشد. از مزایای گلدان‌های پلاستیکی می‌توان به قیمت پایین، سبک بودن و تنوع رنگ آنها اشاره کرد.

در بعضی از خانه‌ها گلدان‌های چوبی و سرامیکی نیز استفاده می‌شود. گلدان‌های چوبی هم مانند گلدان‌های سفالی شرایط مناسبی را از لحاظ تهویه برای گیاه ایجاد می‌کنند اما نیاز به مراقب بالا از جمله رنگ آمیزی و … دارند

اگر می خواهید خدمات منزل خود را به بهترین متخصصین شیراز بسپارید همین الان این کار را از طریق اپلیکیشن شیراز سرویس انجام بدهید.
قیمت خدمات منزل در بازار شیراز چقدر است؟

برای اطلاع از “هزینه خدمات منزل ” با پاسخ به چند سوال کوتاه، از متخصصان به رایگان قیمت بگیرید

یا همین حالا با شماره ۰۹۰۳۲۲۲۶۹۱۰ تماس بگیرید
با نصب اپلیکیشن درخواست آنلاین خدمات شیراز سرویس

با ثبت درخواست برای بیش از ۲۰۰ خدمت متنوع به صدها متخصص حرفه ای و کارآزموده و گزینش شده دسترسی خواهید داشت. در ۳ گام متخصص مورد نظر خود را پیدا کنید و یک خدمت را آسان دریافت کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of