تمیز کردن سرامیک!

راهنمای تمیز کردن سرامیک
در مورد کاشی های سرامیکی، نگهداری پی در پی کلید اصلی است. این متریال ها زیاد گرد و خاک می گیرند، بدین ترتیب دست کم هفته ای دو بار آنها را جارو برقی بکشید (با استفاده از سری با موی های قابل انعطاف برای جلوگیری از خراشیدگی). این کار از جمع شدن زباله های ریز در درزهای سرامیک ها جلوگیری می کند.

راهنمای تمیز کردن سرامیک

• برای براق و سالم نگه داشتن سرامیک ها باید به صورت منظم و مرتب آنها را تمیز کنید تا از تجمع لکه و جرم روی آنها جلوگیری شود.

• بهتر است کاشی و سرامیک ها را دست کم یک بار در هر هفته جارو کرده و پاک کنید.

• درصورتی که با لکه های خاصی روبرو شدید که به سادگی از بین نمی روند می توانید از بخار شور و یا از محلول های مناسب که در ادامه با آن ها آشنا می شوید، استفاده کنید.

مراحل تمیز کردن سرامیک در نظافت هفتگی

• اول سرامیک ها را جارو کنید، جارو کردن سبب می شود گرد و غبار، خاک و بقیه خرده های زباله از روی سرامیک های کف برداشته شود.

• بعد از آن سرامیک ها را با دستمال یا تی های پارچه ای پاک کنید. نیازی به استفاده از ماده های شوینده نیست. با این کار کاشی های سرامیکی شما درخشان تر می شوند.

• با يک پارچه خشک فورا آن را خشک کنید تا گردو غبارهای جدید روی منطقه های مرطوب ننشیند و همچنين از خود در برابر لغزش مراقبت کنید.

• هر چیزی که روی زمین می ریزد، را به سرعت پاک کنید؛ حتی آب.

آب بهترین شوینده برای کاشی های سرامیکی است که می تواند لجباز ترین لکه ها را هم از بین ببرد. درصورتی که تولیدکننده سفارش کرده از شوینده های ملایم تری استفاده کنید یا می توانید مخلوط نصف به نصف آب و سرکه برای ایجاد برق روی سرامیک ها به کار ببرید. از تمیز بودن کامل تی زمین شوی پیش از شروع مطمئن شوید، زیرا در صورت کثیف بودن، سرامیک ها را هم آلوده می کند . از کاردک های قابل انعطاف (نرم) برای لکه هایی که با آب پاک نمی شوند، استفاده کنید.

هشدار: از به کار بردن پاک کننده ها و ماده های شیمیایی قوی و ساینده پرهیز کنید. آنها می توانند با گذشت زمان به دوغاب آسیب زده و رنگ آن را از بین ببرند.

تمیز کردن سرامیک با سرکه و آب

سرکه و آب داغ را به اندازه برابر مخلوط کنید. سرکه به دلیل داشتن خاصیت اسیدی به صورت طبیعی در تمیز کردن چربی ها فوق العاده عمل می کند. همین خاصیت عامل تأثير این مخلوط در نظافت کاشی ها و سرامیک ها است. سطل دیگری را پر از آب کرده و براي شستشوی کف کنار بگذارید.

تمام قسمت ها را به خوبی تمیز کنید و توجه داشته باشید که گوشه ها و ناحیه های بین سرامیک ها و کاشی ها را از قلم نیندازید. در انتها کاشی ها را با آب بشویید و زمانی را برای خشک شدن به آن اختصاص دهید. همچنين می توانید نصف فنجان الکل (ایزو پروپیل الکل) را به عنوان جایگزینی برای سرکه به کار ببرید.

نکته: اسیدهایی مثل سرکه و بعضی ديگر از محصولات مشابه، سبب فرسایش کاشی هایی می شوند که از سنگ های طبیعی ساخته شده اند. برای این کاشی ها از مایع ظرفشویی، هیدروژن پراکسید، آرد ذرت و جوش شیرین استفاده کنید.

پاک کردن لکه های کهنه و دشوار از روی سرامیک

• نصف فنجان فنجان (۱۱۷ میلی لیتر) سرکه سفید رنگ یا سرکه مخصوص تمیزکاری را با یک گالن (۳. ۷ لیتر) آب گرم قاطی کنید. بعد با استفاده از این محلول سرامیک ها را بشویید. درصورتی که سرکه نداشته باشید می توانید از الکل استفاده کنید.

• آب گرم را به میزان مساوی با پودر شست و شو قاطی کنید. پودر شست و شو یک ماده تمیز کننده است که به شما کمک می کند سطح های سخت مثل کاشی های سرامیکی را تمیز کنید.

• با استفاده از یک پارچه، مخلوط را روی لکه بگذارید. اجازه دهید مخلوط به مدت پنج تا ده دقیقه بر روی لکه بماند. پارچه را برداشته و با یک قلم مو یا فرچه قابل انعطاف روی لکه بکشید. در پایان، محدوده لکه را با يک پارچه خیس تمیز کنید. در صورتی که رنگ بعد از یک بار شست و شو باقی بماند، روند را تکرار کنید.

تمیز کردن سرامیک با مایع ظرفشویی و آب

گاهی وقت ها چربی و ماده های دیگری روی سرامیک ها و کاشی ها هستند ولی ما قادر به دیدن آن ها نیستیم. هر دو راه بالا برای پاک کردن کاشی و سرامیک ها کارآمد هستند؛ با این حال یک پیشنهاد ديگر، استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم است.

در ظرفی مایع ظرفشویی و آب را به مقدار یکسان با هم ترکیب کنید و با استفاده از دستمال یا حوله به پاک کردن تمام منطقه بپردازید. به یاد داشته باشید که روی قسمت هایی که تمیز شده اند قدم نگذارید و تا بیست دقیقه از راه رفتن در آن نقاط بپرهیزید. اما این کار امکان دارد سبب سر شدن سرامیک ها شود. در صورتی که این اتفاق افتاد می توانید با دستمال مرطوب روی ناحیه های شسته شده بکشید.

شستن سرامیک با پودر شست و شو و آب

بهتر است که مدام تمام ناحیه مورد نظر را تمیز کنید تا اینکه بصورت مستقل به نظافت قسمت های گوناگون بپردازید. به هر حال گاهی به خاطر تمیز کردن نقطه ای مخصوص از لک ها، نیاز به یک لکه بر قدرتمند است. به عنوان مثال لکه های ناشی از آلودگی غذاهایی مانند مرغ یا شربت و نوشابه معمولاً بیش از دیگر چیزها باقی می ماند.

برای این کار مخلوطی از پودر شست و شو و آب داغ را امتحان کنید. پودر شست و شو، چه ترکیب خانگی آن چه خریداری شده، برای نابود کردن لکه ها در هر سطحی مناسب هستند. در ترکیبات این پودرها معمولاً نمک، پودر بوراکس و جوش شیرین بکار می رود.

با استفاده از یک حوله کاغذی یا پارچه، محلول را روی لکه پخش کنید و اجازه دهید پنج تا ده دقیقه به همان وضعیت بماند. بعد، با یک برس قابل انعطاف روی آن نقطه بکشید و در پایان تمام منطقه را با آب گرم و پارچه تمیز کنید. در صورت لزوم چندبار این مرحله ها را تکرار کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of