دانستنی های بیش از خرید ماشین ظرفشویی

دانستنی های پیش از خرید ماشین ظرفشویی
ماشین ظرفشویی برای یک خانواده‌ی ایرانی که در طول روز ظرف های زیادی را برای پخت و پز و سرو غذا استفاده می کند و ابزار قابل شستشوی بسیاری در آشپزخانه دارد، یکی از ضروری ترین لوازم است. حتی اگر تعداد اعضای خانواده و میزان ظروف مصرفی نیز قابل توجه نباشد، باز هم داشتن این وسیله برای صرفه جویی در زمان یکی از بهترین موارد است.

دیگر همه‌ی ما می دانیم که این دستگاه ها نه تنها مشکلی در فرآیند شستشو ایجاد نمی کنند بلکه عملکرد بهتری از انسان در شستن ظروف با دست دارند. برای این دستگاه ها مراحل مختلفی برای شستشو، آبکشی و خشک کردن طراحی شده است تا به شما برای تمیزشدن بدون آسیب ظرف ها اطمینان بدهند. همچنین توانایی نگه داشتن دمای آب را در یک درجه‌ی مشخص دارند که در شستشو با دست تقریباً امکان پذیر نیست.

این ماشین ها بدون اینکه آسیبی به انواع ظرف های شیشه‌ ای، پلاستیکی، سرامیکی و فلزی برسانند به خوبی آنها را می شویند و تنها در شستشوی برخی از ظرف های لوکس محدودیت دارند. گفته می شود که این دستگاه ها وقتی به صورت کامل از ظرفیت و توان خود استفاده می کنند؛ حدود شش لیتر از شیوه‌ی عادی شستن با دست، کمتر آب مصرف می‌کنند که به شما امکان صرف‌جویی در مواد طبیعی و انرژی را می‌دهد.

اما اگر قصد خرید این دستگاه را دارید باید به ویژگی های بسیاری توجه کنید، هرچند که در هر حال ماشین ظرفشویی کمک زیادی در خانه به شما می کند اما مدل‌های مختلف آن امکانات متفاوتی را در اختیار شما می گذارند.

نیازهای خود را بشناسید

شما یک خانواده‌‌ی بزرگ هستید که هر روز تعداد زیادی ظرف کثیف می‌کنید و هیچ کدام هم وقت شستن آنها را ندارید؟ به تنهایی زندگی می کنید، تمام روز را در محل کار هستید و شب خسته به خانه باز می‌گردید؟ همه نوع ظرف حتی گلدان‌ها را در ماشین ظرفشویی می شویید؟ در آَشپزخانه‌ی خود چقدر فضا دارید؟

حتماً پاسخ این سؤال‌ها را می‌دانید. اما سعی کنید به شکل کاربردی از آنها در انتخاب ماشین ظرفشویی که قصد خرید آن را دارید استفاده کنید. در هر حال قرار نیست ماشین ظرفشویی نقش کابینت را در آشپزخانه‌ی شما بازی کند و باید منطبق با نیاز شما باشد.

تکنولوژی های جدید را بشناسید

لوازم برقی منزل و آشپزخانه هر سال توسط تولیدکننده های مختلف توسعه داده می شوند و فناوری‌های جدید در ساخت آنها به کار می رود. مطمئن باشید وجود این فناوری‌ها فقط برای بیلوردها و ایمیل های تبلیغاتی آنها نیست، آنها در زندگی روزمره‌ی شما نیز تغییر ایجاد می‌کنند.

اگر برندی برای محصول خود ویژگی های متفاوتی را ذکر می کند به دنبال آن باشید که کاربرد و تأثیر آن در فرآیند شستشوی ظروف شما چیست. بدانید که کدام تکنولوژی ها با چه کاربردی در خدمت شما خواهند بود.

بودجه‌ی خود را ارزیابی کنید

شاید قبل از اینکه به دنبال خرید یک ماشین ظرفشویی بروید نتوانید حدس بزنید که چقدر باید برای آن هزینه کنید. اما با کمی بررسی صفحات فروشگاه به خوبی با طیف قیمت‌ مدل ها و برندهای مختلف آشنا خواهید شد. قاعدتاً بین اندازه‌های مختلف ماشین ظرفشویی رومیزی، ایستاده و تو کار و یا ویژگی های لمسی یا دکمه‌ ای بودن صفحه‌ی کنترل آن تفاوت های قیمت اساسی وجود دارد و شما پیش از بررسی انواع مدل ها و ویژگی های آنها باید به دنبال تخمین هزینه باشید.

اگر مدلی که انتخاب می کنید کمی از بودجه‌ی شما بیشتر است می توانید از تخفیف های فصلی و مناسبتی فروشگاه های آنلاین استفاده کنید و به هیچ عنوان نگران اصل و سالم بودن کالای خود نباشید. در هر حال این فروشگاه‌ها متعهد هستند و فرصت بازگرداندن کالا را در صورت تغییر عقیده و یا مشکلات فنی و ظاهری خواهند داد.

به چه ویژگی هایی توجه کنیم؟

تفاوت های شستشو و چرخه‌ی پاکسازی

برخلاف دستگاه های قدیمی بسیاری از ماشین های ظرفشویی جدید خاصیت میکروب زدایی دارند و اگر کودک خردسال در خانه دارید می توانید بدون نگرانی، ظرف های او را همراه با ظرف های سایر افراد خانواده در ماشین ظرفشویی بگذارید. یا اینکه برخی از ماشین های جدید قابلیت هایی دارند که چرخه‌ی شستشوی آنها کمتر و به صرفه تر از سایرین است؛ مثلا اینکه با تولید بخار مرحله‌ی پیش شستشو را حذف کرده اند و می توانند در وقت و انرژی صرفه جویی کنند.

انواع ظرفیت ها برای خشک کردن

در ماشین های جدید می توانید انتخاب کنید که ظروف شما با ایجاد حرارت و یا بدون نیاز به آن خشک شود. تفاوت این روش ها در این است که استفاده از حرارت زمان کمتر و انرژی بیشتری نیاز دارد. همچنین بعضی از دستگاه ها برای خشک کردن ظروف از یک فن برای چرخش هوا استفاده می کنند بدون آنکه نیاز به تولید حرارت داشته باشند.

مکان و نوع صفحه‌ی نمایش و کنترل

پنل های کنترل و نمایش بیشتر بر روی در دستگاه تعبیه می شوند. دیگر همه‌ی مصرف کنندگان ترجیح می دهند که بدون خم شدن و درست پیش از بستن در، تنظیمات آن را انجام دهند. استفاده از پنل های لمسی که چنین امکانی به شما می دهند در عین حال ظاهر دستگاه را بسیار ساده و شیک می نمایانند.

تنظیم برای روشن شدن با تأخیر

اگر برایتان مهم است که ماشین ظرفشویی را در ساعات بعد از پیک مصرف انرژی و یا به خواب رفتن فرزندانتان روشن کنید، به سراغ دستگاه هایی بروید که برای این کار تنظیمات لازم را دارند. بسته به نوع برندی که انتخاب می کنید این تأخیر می تواند تا ۸ ساعت نیز تنظیم شود.

قفسه انعطاف پذیر و قابل تنظیم

پیش از این به شما پیشنهاد می شد تا قبل از انتخاب ماشین ظرفشویی به اندازه‌ی طبقات آنها دقت کنید تا اگر می خواهید بشقاب ها یا هر ظرف بزرگ دیگری را در آن قرار دهید، محدودیت فضا نداشته باشید. البته این یک پیشنهاد منطقی و آینده نگرانه است اما اگر می‌خواهید از این محدودیت‌ها فراتر بروید می‌توانید به دنبال مدل های جدیدتر باشید که در آن طبقات جابه‌جا شده و فاصله‌ی عمودی آنها تغییر کند. این طبقات افزون بر اینها انعطاف پذیر هم هستند یعنی فاصله بین هر ظرف می تواند کم یا زیاد شود و بر اساس ظرف های باریک تر یا بزرگ تر تنظیم شود.

جنس تیوب داخلی

تیوب های قدیمی همگی از جنس پلاستیک ساخته می شدند اما تیوب های جدیدتر از فولاد ضد زنگ هستند. این تیوب ها در فرآیند شستشو صدای کمتری را به بیرون انتقال می دهند و در برابر ضربه و حرارت بسیار مقاوم تر هستند. ممکن است دستگاه های دارای تیوب پلاستیکی کم هزینه تر باشند اما در درازمدت به نفع شما هستند چون حرارت را بهتر نگه می دارند که در کیفیت شستشوی ظروف تأثیر به سزایی دارد.

دفع مواد غذایی

به طور سنتی بسیاری از ما قبل از گذاشتن ظروف در ماشین ظرفشویی آنها را کاملاً از مواد غذایی پاک می‌کردیم تا در ماشین گیر نکند، رسوب ایجاد نکند و خلاصه دستگاه عمر طولانی‌تری داشته باشد. اما بسیاری از مدل‌های ماشین ظرف‌شویی هم‌اکنون می‌توانند غذاهای باقی‌مانده در ظرف‌های شما را خرد کرده و از طریق فاضلاب خارج کنند. یا اینکه آنها را در یک فیلتر جداگانه جمع‌آوری کنند که به راحتی بتوان آن را تمیز کرد.

شستشوی توربو و بخار

ماشین‌های ظرفشویی جدید مجهز به سیستم بخار هستند. با این سیستم نیازی به تراشیدن باقی مانده‌ی غذایی که به ظروف چسبیده و یا پیش‌شستشوی ظروف بسیار کثیف نیست. این کار هم کیفیت شستشو را بالا می‌برد و هم زمان آن را کاهش می‌دهد. همچنین برای ظروف حساس مانند انواع شیشه‌ها و کریستال‌ها و نیز ظروف پخت و پز شیوه‌ی امن‌تری نسبت به تراشیدن به شمار می‌آید.

3
دیدگاه بگذارید

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
trackback

[…] نصب و تعمیر ماشین ظرفشویی Tags: اپلیکیشن درخواست خدمات, اپلیکیشن شیراز سرویس, خانه داری, خدمات منزل, درخواست آنلاین خدمات, شیراز سرویس, نکات خانه داری […]

trackback

[…] نصب و تعمیر ماشین ظرفشویی […]

trackback

[…] نصب و تعمیر ماشین ظرفشویی […]