راهنمای شستن بالشت و رو بالشتی

نحوه شستشوی بالش و روبالشی

نحوه شستشوی بالش و روبالشی یه دلیل اینکه ارتباط زیادی با پوست صورت و مو های شما دارند بسیار اهمیت دارد و در صورتیکه بالش و روباشی آلوده و کثیف باشند ممکن است که دچار بیماری و ریزش مو شوید.

پیشنهاد می کنم که روبالشی های خود را هفته ای یکبار و بالش های خود را برای اطمینان بیشتر سالی یکبار شستشو دهید.شستشوی روبالشی زیاد کار پیچیده ای نمی باشد تنها کافی است که روبالشی را از بالش جدا نموده و آن را مانند لباس های دیگر بشویید.

برای شستشوی داخل بالش نیز اول مطمئن شوید که داخل آن پر نباشد. پس از کسب اطمینان محتویات داخل بالش را می توانید جدا کرده و آن را داخل ماشین لباسشویی ریخته تا فرآیند شستشوی بالش انجام شود.

راه و روش ساده دیگر :

کیسه پارچه ای بزرگتر از بالش خود پیدا کرده و محتویات بالش را در آن ریخته و درون ماشین لباسشویی بیاندازید تا شسته شوند.

پس از شستشوی محتویات بالش را در فضای آزاد و در تابش مستقیم آفتاب قرار دهید و بگذارید کاملا خشک شوند. پس محتویات را درون رو بالشی قرار داده و مجددا از آن استفاده نمایید.

روش شستن بالش ها با دست

اگر می خواهید بالش هایتان را با دست بشویید به نکات زیر توجه کنید:

۱- برای شستن بالش ها به دستورالعمل خاص یا برچسب روی بالش ها توجه کنید.

۲- برای شستن بالش از یک وان استفاده کنید.

۳- هنگامی که بالش ها را در وان انداختید به آن پودر لباسشویی اضافه کنید و به آرامی آن را بشویید و آبکشی کنید.

۴- بگذارید کاملا بالش ها خشک شود در غیر این صورت ممکن است داخل آن گلوله شود.

روش شستن بالش ها در ماشین لباسشویی

یکی از راه های شستشوی بالش ها انداختن آن ها در ماشین لباسشویی است که برای این کار بهتر است دو بالش را کنار هم به صورت صاف قرار داده و شستشو را آغاز کنید و با این کار در اتلاف انرژی صرفه جویی کنید.

روش شستن بالش در ماشین لباسشویی چگونه است؟

۱- ماشین لباسشویی را روشن کنید آن را روی گرم ترین حالت قرار دهید و تنظیمات اندازه بار را روی حالت بار سنگین قرار دهید.

۲- پودر لباسشویی به آب در حال حرکت ماشین لباسشویی اضافه کنید. مقدار پودر هم باید متناسب با مقدار بار باشد تا بالش به خوبی شسته شود.

۳- نصف فنجان کربنات سدیم به آب اضافه کنید. کربنات سدیم به پاک کردن لکه ها و سفید شدن بالش ها کمک می کند.

۴- به مواد شوینده چند قطره روغن اسطوخودوس اضافه کنید تا رایحه بالش مطبوع شود.

۵- پس از شستشو بالش ها را در قسمت خشک کن قراردهید تا بالش ها کاملا خشک شوند و حالت پف کرده و شکل قبلی خود را به دست آورند.

شما می توانید با رعایت یک سری از نکات طول عمر مفید بالش ها یا لحاف پری خود را تا چندین سال افزایش دهید.

اولین و ساده ترین نکته این است که همیشه برای بالش های پر خود از روبالشی های با کیفیت مناسب استفاده کنید. زیرا اینکار تا حد زیادی بالش شما را از گرد و خاک و سایر آلودگی های محیطی حفظ می کند. البته فراموش نکنید که روبالشی ها را به شکل مرتب شستشو دهید.

نحوه شستن بالش های فومی ؟

برای شستشوی بالش های فومی متاسفانه، نمی توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید زیرا فوم داخل آن جمع می شود.

برای شستشوی این بالش ها در ماشین لباسشویی می توانید از یک پارچه ی نمدار استفاده کرده و آن را روی سطح داخلی بالش بکشید و یا آن را نم دار کرده و در لباسشویی و فقط روی مرحله ی خشک کن گذاشته و به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا تمیز شود.

اگر داخل بالش کثیف نیست و روکش آن قابل درآوردن است می توانید روکش آن را در آورده و جداگانه بشورید و تنها به تکاندن و گرفتن گرد و غبار داخل بالش اکتفا کنید.

شستشوی بالش پر

در صورتی که متوجه بوی بدی از بالش پر یا لحاف پر شدید، می توانید بالش و لحاف پر خود را در معرض هوای آزاد و نور خورشید قرار دهید و با زدن ضربه به آن هم حالت یکنواختی پر در داخلشان را حفظ کنید و هم رطوبت اضافه ای اگر بین پرها وجود داشته باشد خشک خواهد شد. پیشنهاد اول ما برای تمیز کردن بالش های پر خشک شویی (dry cleaning) می باشد.در صورتی که مایل به شستشوی بالش پر هستید در این حالت می توانید بالش های پر را در ماشین لباس شویی خود بشویید فقط باید این کار با مراقبت و دقت بیشتری انجام گیرد. به خاطر داشته باشید قبل از شستشوی بالش آن ها را به دقت بررسی کنید تا مبادا روکش یا رویه آن ها سوراخ و یا آسیب دیده باشد. در این صورت باید ابتدا آن ها را ترمیم کنید.

برای شستشو بهتر است دو بالش را همزمان در ماشین لباسشویی قرار دهید تا بالانس ماشین بهتر حفظ شود. از آب سرد و مواد شوینده خیلی ملایم استفاده کنید و هیچگاه از سفید کننده یا نرم کننده استفاده نکنید چون این مواد باعث خراب شدن پر می شوند.

پس از اتمام شستشو بالش ها را درآورده و با ملایمت تمام آب اضافی آن را کامل بگیرید. ممکن است در این مرحله احساس کنید که بالش شما کمی بوی آب موندگی گرفته است که این طبیعی است و بعداز خشک شدن کامل این بو از بین خواهد رفت. بالش ها پس از شستشو باید در خشک کن قرار گیرد. خشک کردن باید کامل و دقیق انجام شود.

معمولا دو یا سه بار عمل خشک کردن لازم است و پس از هر بار خشک کردن باید بالش ها را خارج کرده با ضربه زدن به آن از گلوله شدن پر جلوگیری کنید. اگر پس از اتمام مرحله خشک کردن اخساس کردید بالش شما کامل خشک نشده است آن را به مدت دو الی سه ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.

شستن بالش ابری

متاسفانه شما نمی توانید این بالش را در ماشین لباسشویی بشویید و باید طبق دستورالعمل های مراقبتی در برچسب عمل کنید. برای حذف گرد و غبار از یک متکای ابری از جاروبرقی استفاده کنید. برای اینکه این کار به راحتی انجام شود سطح مکش را پایین بیاورید. راه حل دیگر اینست که برای ۲۰ دقیقه بالشت را درون خشک کن ماشین لباسشویی بدون هیچ گونه گرمایی قرار دهید. همچنین برخی از بالشت های ابری قابل شستشو با دست هستد البته حواستان باشد که اینکار را به آرامی انجام دهید.در پایان این نکته را به یاد داشته باشید که برای تمیز نگه داشتن بالشت حتما ملافه آن را بصورت ماهانه بشویید. همچنین هرچه قدر هم که شما در تمیزی متکایتان تلاش کنید اما بالاخره پس از مدتی کارایی خود را از دست می دهند و باید آن ها را تعویض کنید. اما از کجا بدانید که کی اینکار را انجام دهید؟ بالشتتان را از وسط تا کرده و سپس آن را رها کنید. اگر به شکل اولیه خودش بازنگشت زمان آن رسیده که یک بالش مناسب تهیه کنید.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of