نظافت منزل با روش های ارگانیک

چند توصیه آسان برای تمیز کردن لوازم منزل با روش های ارگانیک:

سس پاشیده شده در  مایکروفر

همه می دانیم که فراموش شدن تمیزکردن مایکروویو چقدر آسان است. این دستگا ه های اعتیادآور در  آشپزخانه  که در تمام طول روز از آنها استفاده می کنیم را در نظر بگیرید که اگر لکه های پاشیده شده روی سطح شان را فراموش کنیم، چه اتفاقی می افتد؟ لکه ها می چسبند و سفت می شوند و در نتیجه تمیزکردن آنها دشوار می شود.

این روش را امتحان کنید: ۳/۴  یک کاسه که برای استفاده در مایکروفر مناسب است را آب ریخته و به آن قطعاتی از نصف یک  لیمو را اضافه کنید. برای مدت زمان ۴ الی ۵ دقیقه کاسه را در مایکروویو روی درجه بالا بگذارید. دستکش مخصوص فر را پوشیده و درحالی که آب درون کاسه در حال بخارشدن بود آن را خارج کنید. لکه های خیلی راحت تر پاک می شوند، دیگر نیازی نیست که یادآور بوی خوشی شویم که در مایکروویو می پیچد.

موادغذایی چسبیده به سطح چدن و گچ کتری

این مواد گنجینه ای از آشپزخانه شما هستند. شما می توانید از آن در پختن نان استفاده کنید، بنابراین معمول است تا  بدنبال کمی از ته مانده آن باشید. هرگز از صابون و دیگر مواد شیمیایی روی سطح ظروف چدنی استفاده نکنید، همچنین اگر آب روی آن بصورت کامل خشک نشود، باعث زنگ زدگی می شود.

این روش را امتحان کنید: یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را روی ظرف چدنی مدنظر ریخته، سپس یک قاشق غذاخوری نمک دریایی به آن اضافه کنید. با این مخلوط و یک دستمال تمیز، قابلمه یا کتری را بسابید و همه ی نمک های باقی مانده را خالی کنید و سپس بشویید.

زمین چسبناک و سنگ  کابینت های کثیف

با اکتشافاتی که در  آشپزخانه تان می توانید انجام دهید، دیگر به زمان زیادی برای تمیزکردن کف و سنگ کابینت ها نیازی ندارید. چگونه روی کابینت و کانتر آن را تمیز کنیم؟ پیداکردن یک شوینده ی چندمنظوره که به اندازه کافی برای کانترها، هود، گاز و کف مناسب باشد می تواند نقش حیاتی در تمیزکردن کثیفی های آشپرخانه داشته باشد.

این روش را امتحان کنید:

اسپری چندمنظوره خود را بدون مواد شیمیایی تهیه کنید. ( این شوینده می تواند برای کف نیز استفاده شود، اما اگر کف لمینت و یا چوبی است ابتدا آن را امتحان کرده، سپس استفاده کنید.) همه این شوینده های طبیعی می توانند به عنوان مواد تمیزکاری برای سرویس بهداشتی نیز مصرف شوند.

 • شروع به نگهداری پوست پرتقال، لیمو، گریپ فروت و دیگر مرکبات در یک شیشه بزرگ کنید. بسته به اینکه شما چقدر میوه مصرف می کنید، جمع کردن پوست آنها کمی زمان می برد.
 • هر موقع شیشه تا نصفه پر شد، روی آن سرکه سفید ریخته تا شیشه پر شود، در شیشه مربا را بسته و آن را حداقل به مدت دو هفته در یک مکان تاریک بگذارید بماند.( هرچه بیشتر بماند، بهتر است.)
 • بعد از اینکه اصطلاحا رسیده شدند، آنها را با یک کفگیر و یا صافی صاف کرده و پوست ها دور بیاندازید؛ دیگر به آنها نیازی ندارید.
 • با کمک یک قیف، محلول را در یک بطری اسپری کننده بریزید. حالا پاسخ خود را برای تمیزکردن کانتر و سنگ کبینت پیدا کرده اید.

  چگونه سرویس های بهداشتی را بدون  شوینده شیمیایی تمیزکنیم؟

  راهکارهای زیادی برای تمیزکردن حمام و توالت بدون استفاده از مواد شیمیایی وجود دارد که همزمان بودجه شما را نیز ذخیره می کند. در ادامه چند شوینده طبیعی که می توانید از آن برای تمیزکردن سرویس بهداشتی استفاده کنید را به شما معرفی می کنیم.

  راهکارهای زیادی برای تمیزکردن حمام و توالت بدون استفاده از مواد شیمیایی وجود دارد که همزمان بودجه شما را نیز ذخیره می کند. در ادامه چند شوینده طبیعی که می توانید از آن برای تمیزکردن سرویس بهداشتی استفاده کنید را به شما معرفی می کنیم.

  لکه ها و خش های روی شیشه

  از بین قطره های آبی که در حمام و دستشویی به آینه و درها پاشیده می شوند، آنهایی که ترکیبات مواد معدنی دارند، از خودشان لکه به جا می گذارند که می توانند کمی آزاردهنده باشند. تنها با اسپری کردن کمی محلول شوینده ی طبیعی، معمولا می توان این رگه ها و لکه ها را تمیزکرد، البته که زور بازو نیز لازم است.

  این روش را امتحان کنید: محلول شستشو خود را با  سرکه و آب تهیه کنید. با نسبت یک پیمانه سرکه و دو پیمانه آب محلول خود را تهیه و در یک بطری اسپری کننده بریزید و بهترین شوینده سرویس بهداشتی را تهیه کنید. بطری را خوب تکان دهید تا بخوبی آب و سرکه رد هم حل شوند. آن را روی آینه و سطوح شیشه ای اسپری کرده و با یک دستمال یا روزنامه از بالا تا پایین آنها را تمیزکنید. با کمی فشار روی سطح، شوینده را از روی سطح پاک کنید. هر موقع شیشه به جیر و جیر افتاد، شما رسالت خود را به پایان رسانده اید.

  سرامیک و دوغاب

   قسمت های سرامیکی و چینی سرویس های بهداشتی به مروز زمان، جرم می گیرند کمی چسبناک و روغنی می شوند، بنابراین تقریبا همیشه نیاز به کمی لایه برداری هست. در اینجا ایده هایی آورده ایم تا روش تهیه دوغاب و شوینده های سینک و سرامیک را به شما معرفی کنیم، بدون اینکه نیاز به ماده شیمیایی مضری و سمی باشد.

  این روش ها را امتحان کنید

  سینک، وان و سیمان‎ها را با  جوش شیرین برق بیاندازید. حواستان به همه ی بخش های وان باشد. از بطری اسپری کننده ای که با سرکه پرشده است استفاده کرده تا قسمت های مدنظرتان را با آن تمیز کنید؛ بگذارید چند دقیقه ای روی سطح بماند. با یک برس و یا مسواک آنها را بسابید و با آب بشویید.

  قسمت هایی که آرزو دارید برق بیفتد را با جوش شیرین تمیز کرده، سپس با اسپری کردن آب اکسیژنه  سطحی از کف لایه بردار طبیعی بوجود آورید.

  نصف لیوان سرکه را در مایکروفر گم کرده و قبل از جوشیدن آن را در یک ظرف اسپری کننده بریزید؛ سپس نصف لیوان مایع ظرفشویی  موردنظرتان را در همان بطری اسپری ریخته و به آرامی هم زده تا خوب مخلوط شوند. هرجا را که دوست دارید با آن اسپری کرده و بگذارید چند دقیقه بماند، سپس به راحتی آن را تمیز کنید.

  همانطور که ملاحظه کردید، برای داشتن یک سرویس بهداشتی درخشان با رایحه خوش، تنها نیاز به تعداد کمی ماده اولیه است که اغلب آنها در همه ی خانه ها پیدا می شوند و یا اینکه اگر بخواهید آنها را بصورت عمده خریداری کنید به راحتی در دسترس هستند تا آنها را برای استفاده بعدی نیز ذخیره کنید.

  رایحه ی فضا

  آیا می دانستید که اکثر خوشبوکننده های هوا، شامل مواد شیمیایی سمی هستند؟ درحالیکه خرید آنها بسیار آسان و استفاده از آنها خیلی هوس انگیز است، برخی از آنها در هوا بخارهای سمی را پخش می کنند. یک جایگزین عالی: روغن پخش شونده ی دست ساز خانگی، برای داشتن یک سرویس بهداشتی خوشبو و خوش رایحه.

  این روش را امتحان کنید:

  از یک شیشه مربا کوچک استفاده کرده و ۳/۴ آن را با آب پر کنید. سپس آن را با کمی الکل پرکنید و از رایحه و اسانس روغنی مورد علاقه خود بین ده الی بیست قطره به محلول اضافه کنید، کمتر یا بیشتراش بسته به سلیقه و میل شما دارد که چقدر می خواهید فضا معطر باشد.

  چند سیخ چوبی ترجیحا بامبو در آن قرار داده، هروقت که قسمتی از چوب تر شد، می توانید آن را از سر دیگرش که خشک است در محلول بگذارید. هفته ای یکبار چوب ها را سر و ته کنید تا فضا رایحه ی خوبی بدهد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of