نگهداری حرفه ای کولر گازی اسپلیت

 
نگهداری حرفه ای کولر گازی اسپلیت

۱٫ فضای بیرون را تمیز نگه دارید

یکی از راحت ترین راه ها برای بهبود عملکرد کولر گازی این است که گرد و خاک روی آن را تمیز کنید. اگر گرد و خاک و آلودگی روی سیستم شما بنشیند، به داخل قطعات رفته و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. بهترین راه این است که هر هفته کولر گازی را تمیز کرده و گرد و خاک روی آن را پاک کنید. با یک پارچه نم دار و کمی شوینده، بیرون کولر را تمیز کنید. همچنین مطمئن شوید دریچه ها عاری از گرد و خاک هستند تا در عملکرد آنها مشکل ایجاد نکند. این موارد ناچیز می توانند از بروز مشکلات و هزینه های بعدی پیشگیری کنند.

۲٫ فضای کافی ایجاد کنید

در حالی که کولرهای بدون دریچه نسبت به کولرهای دریچه دار به فضای کمتر نیاز دارند، اگر در اطراف شان فضای کافی وجود داشته باشد بهتر است. بنابراین بهتر است دیوار خالی باشد. در اطراف آن لوازم بزرگ قرار ندهید تا در عملکرد کولر اختلال ایجاد نشود. بهتر است در هر طرف دستگاه ۱۲۰ سانتی متر فضای خالی وجود داشته باشد. در اطراف کولر قفسه کتاب یا قاب عکس نگذارید. تمیز کردن فضا از مشکلات بعدی پیشگیری کرده و عملکرد آن را تسهیل می کند.

۳٫ کولر گازی را خاموش کنید

مطمئنا برای عملکرد بهتر دستگاه باید داخل آن را هم تمیز کنید. بنابراین پیش از دسترسی به داخل آن باید از خاموش بودن دستگاه مطمئن شوید. در غیر این صورت احتمالش وجود دارد که به دستگاه تان یا مهم تر از آن، خودتان، آسیب بزنید و به برق گرفتگی دچار شوید. باید هم دستگاه را خاموش کرده و هم کلید خارجی آن را در حالت قطع نگه دارید. پس از خاموش کردن دستگاه بگذارید چند دقیقه خنک شود تا خطری متوجه شما نشود.

۴٫ فیلترها را بردارید

یکی از مهم ترین اجزایی که برای عملکرد بهینه دستگاه باید بررسی شود، فیلترها هستند. بدون نگهداری مناسب این فیلترها تاثیر خود را از دست می دهند. برای تمیز کردن فیلتر، باید با دقت آن را از داخل یونیت بردارید. با یک دستمال تمیز و خشک گرد و خاک روی فیلتر را تمیز کنید. می توانید دفترچه راهنما را مطالعه کنید تا درباره دفعات نظافت آن اطلاعاتی کسب نمایید. اما به طور کلید بهتر است هر چهار تا شش هفته این کار را انجام دهید.

فیلترها برای محافظت از دریچه ها و عملکرد کولر یک بخش مهم محسوب می شوند. گاهی اوقات باید فیلترها را تعویض کنید. اگر به راحتی تمیز نشده یا آسیب دیده اند بهتر است آنها را تعویض کنید.

۵٫ کندانسور را تمیز کنید

باید قسمت پشتی کولر را نیز تمیز نمایید زیرا در عملکرد کولر نقش مهمی دارند. بنابراین باید کندانسور را به طور مرتب تمیز کنید. گرد و خاک به راحتی در این قسمت ها جمع می شود و مانع عملکرد آن می شود. اگر این گرد و خاک جمع نشوند، مانع عملکرد سیستم شده و مشکلاتی را به بار می آورد.

اطمینان حاصل کنید دستگاه خنک شده و سپس با اسپری تمیز کنید. سپس باید مطمئن شوید باله ها خم نشوند و در صورت خم شدن می توانید آن را با شانه به حالت قبل بازگردانید. می توانید گرد و خاک را با دست تمیز کرده و پس از اتمام نیز دستگاه را خشک کنید. در نظافت هفتگی این کار را انجام دهید تا کولرتان بهترین عملکرد را داشته باشد.

۶٫ لوله ها را تمیز کنید

لوله ها در خارج کردن سرما و گرما به خانه نقش مهمی دارند و رابط قطعات داخلی و خارجی هستند. در صورت تمیز نشدن لوله ها گرد و خاک در آن جمع می شود. در نتیجه دستگاه دیگر کار نمی کند. همچنین لوله ها ممکن است چکه کنند. باید هرازگاهی آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید مانعی وجود ندارد. در هنگام تمیز کردن فیلترها باید این قسمت را هم انجام دهید.

۷٫ وجود یخ را بررسی کنید

هنگامی که کولر گرما خارج می کند ممکن است یخ در آن جمع شده و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند. به طور مرتب آن را بررسی کرده و از عدم وجود یخ مطمئن شوید. مطمئنا در زمستان هم دستگاه را روشن کرده و باید از عملکرد آن اطمینان داشته باشید. در صورت تجمع یخ هزینه های جبران ناپذیر وارد می شود.

۸٫ با یک سرویسکار کولر گازی تماس بگیرید

در صورتی که برای تمیز کردن یونیت می توان کارهای مختلف انجام داد، اما بهتر است یک متخصص هم به دستگاه نگاهی بیندازد. پیش از استخدام یک تکنسین مطمئن شوید که سابقه خوبی دارد و در این کار ماهر است. یک تکنسین با مهارت باید یک بار در سال آموزش های لازم را دیده و اطلاعاتش را به روز کند. آنها باید لوله ها را بررسی کرده و از چکه نکردن دستگاه مطمئن شوند. همچنین باید از اتصالات الکتریکی دستگاه مطمئن شوند. اگر هر یک از این قسمت ها مشکلی داشته باشند، متخصص باید آن را تعمیر و یا قطعات را تعویض کند تا عملکرد کولر بهتر شود.

بررسی منظم از بروز مشکلات بعدی پیشگیری می کند. گرچه می توانید خودتان برخی از این کارها را انجام دهید اما ممکن است همه چیز بدتر شده و خراب شود.

سخن آخر

کولر گازی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین لوازم خانه هستند، اما تمیز نکردن آن می تواند عواقبی داشته باشد. این ۸ نکته نگهداری از کولر را دنبال کنید تا کولر شما بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Shopping Basket