پرده های منزلتان را ضدعفونی کنید

برخي افراد تصور مي‌کنند که پرده تنها کالايي براي جلوگيري از تابيدن نور يا حجاب دور خانه است. اگر چه جنس و ظاهر پرده ظاهر بسيار زيبايي را به داخل و خارج خانه مي‌بخشد اما توجه به تاثير جنس پرده بر سلامت فرد هم اهميتي خاص دارد. يکي از مهم‌ترين تاثيراتي که پرده منازل و ساير اماکن بر سلامت افراد مي‌گذارد، حساسيت‌هاي تنفسي است…

 


واکنش‌هاي آلرژيک زماني رخ مي‌دهند که بدن به مدت طولاني و مداوم با آلودگي‌ها، ذرات گردوغبار و به‌طور کلي مواد حساسيت‌زا در تماس باشد. بدن واکنش خود را به اين مواد با خارش، آبريزش بيني، اشک، گرفتگي بيني، عطسه و سرفه از درجه خفيف تا شديد نشان مي‌دهد. گاهي هم حساسيت فرد تاحدي است که راه‌هاي هوايي او بسته مي‌شود. افرادي که سابقه حساسيت‌هاي تنفسي دارند بايد مراقب باشند در معرض اين مواد تحريک‌کننده قرار نگيرند تا علايم حساسيت در آنها مجددا شکل نگيرد. به همين منظور توصيه مي‌کنيم منزل و محل کار خود را نسبت به اين آلرژن‌ها (مواد حساسيت‌زا) ايمن كنيد :

 

– پرده‌هاي سبک و قابل شست ‌و شو : يکي از مهم‌ترين مکان‌هايي که مواد حساسيت‌زا در آن تجمع مي‌يابند پرده‌ها هستند. بهار که فصل گرده‌افشاني گياهان است، پرده‌ها مي‌توانند محل تجمع اين ذرات حساسيت‌زا باشند. در شهرهاي مختلف هم ذرات آلوده و گردوغبار در هوا معلق‌اند که اين ذرات هم در ميان الياف پرده جايگير شده و مي‌توانند زمينه‌ساز واکنش‌هاي آلرژيک باشند پس توصيه مي‌کنيم افرادي که حساسيت تنفسي دارند حتما پرده‌هايي را به پنجره منازل يا محل کار خود بياويزند که به راحتي شسته شوند. يادتان باشد پرده‌هايي که الياف ضخيم و معمولا گران‌قيمت دارند براي شست‌وشو بايد به مغازه‌هاي خشکشويي فرستاده شوند که براي اکثر خانواده‌ها هزينه‌بر است و افراد ترجيح مي‌دهند آنها را عيد به عيد به خشکشويي ببرند و همين امر تجمع آلرژن‌ها و مايت‌ها (حشرات ريزي که در گردوغبار سکني مي‌گزينند) را افزايش‌ مي‌دهد.


يادتان باشد سطوح سخت، چربي گردوغبار و مايت‌‌ها را کمتر به خود جذب مي‌کنند بنابراين مي‌توانيد بلافاصله بعد از پنجره‌هايي که زياد باز مي‌گذاريد از کرکره‌هاي چوبي عمودي استفاده کنيد و روي آن پرده‌هاي معمولي بکشيد.

– کرکره : کرکره‌هاي قابل شست ‌و شو هم براي قرار گرفتن پشت پنجره گزينه خوبي هستند. در مورد کرکره بهتر است انواعي را تهيه کنيد که عمودي باشند زيرا طبقه‌هاي افقي کرکره‌ هم سطح مناسب براي تجمع موادحساسيت‌زاست.-از سر جاروبرقي کمک بگيريد : بسياري از خانواده‌ها تنها از سر اصلي و سر باريک جاروبرقي استفاده مي‌كنند در صورتي که قديمي‌ترين جاروبرقي‌ها هم سري را براي تميز کردن گردوغبار پرده‌ها دارند، هربار خانه را تميز مي‌کنيد با جاروبرقي پرده‌ها را هم تميز کنيد تا مواد حساسيت‌زا کمتر روي پرده‌هاي خانه جذب شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of