پنج راز که آشپزخانه را همیشه مرتب نشان دهد

آشپزخانه‌ای که همیشه و در همه حال مرتب و تمیز به نظر می‌رسد؟ حتی بعد از یک مهمانی شلوغ؟ چگونه ممکن است؟
به شما خواهیم گفت!

داشتن آشپزخانه‌ای که همیشه مرتب است، شبیه به قصه و رویاست. اما این حکایت واقعی بعضی آشپزخانه‌هاست. فرقی ندارد آشپزخانه کوچک باشد یا بزرگ، بعد از صرف غذا باشد یا یک دورهمی ساده به صرف قهوه و یا حتی بعد از یک مهمانی شلوغ. آشپزخانه همیشه مرتب، تمیز و بی‌نقص به نظر می‌رسد. بدون یک لکه‌ی اضافی روی کف یا یک لیوان کثیف در سینک.

اما چطور چنین چیزی ممکن است؟ باید راهکاری وجود داشته باشد.

۱. آشپزخانه را به‌صورت مداوم تمیز می‌کنند

کمی توی ذوق می‌زند، ولی واقعیت همین است. تمیز بودن به تمیزکاری نیاز دارد. و برای تمیز ماندن باید قواعد تمیزکاری را همیشه رعایت کنید.
اگر برایتان دشوار و نشدنی است، یک لحظه فکر کنید. ترجیح می‌دهید بعد از آشپزی یا صرف غذا روی کانتر آشپزخانه را دستمال بکشید و یا هر آخرهفته با دستمال و انواع شوینده‌ها به جنگ چربی و لکه‌ها بروید؟
همین تمیزکاری‌های کوچک در طول زمان علاوه بر این‌که به عادتی همیشگی تبدیل خواهد شد محیط را هم منظم‌تر نشان خواهد داد.
پس هر روز زمانی را برای انجام کارهای این چنینی اختصاص دهید. کارهایی مثل جمع‌کردن ظرف‌ها و شستن آن‌ها، بیرون بردن زباله‌ها، تِی زدن کف و جارو زدن خرده‌ریزهای کف آشپزخانه.
خواهید دید آخرهفته‌های شما به جمع کردن و تمیز کردن آشپزخانه نخواهد گذشت!

۲. سینک ظرفشویی را همیشه خالی نگه می‌دارند

در پایان روز قبل از آن‌که به اتاق خواب بروید، مطمئن شوید ظرفی برای شستن در سینک باقی نمانده است. اگر فکر می‌کنید شستشوی ماهیتابه‌ای چرب را به بهانه‌ی خیس خوردن در طول شب، می‌توانید به فردا موکول کنید، آن فردا هرگز نخواهد رسید. بلکه فقط تعداد ماهیتابه‌ها تا آخر هفته زیاد و زیادتر می‌شود.
اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، صبر کنید تا پُر شود و بعد در ساعات کم‌باری مصرف برق آن را روشن کنید. بعد از شستشو ظرف‌ها را همان لحظه خارج کنید و سر جای خودشان قرار دهید.

۳. کارهایشان را ساده می‌کنند

در خانه‌ای که همیشه همه‌چیز مرتب به نظر می‌رسد، صاحب‌خانه به خوبی می‌داند که چطور از وسایل بهترین استفاده را ببرد و کارهایش را آسان‌تر پیش ببرد. اگر خانواده‌ی پرجمعیتی دارید که به آشپزی علاقمند است ممکن است داشتن یک ست کامل ۱۶تایی قابلمه و ماهیتابه فوق‌العاده به نظر برسد. اما در عمل تنها ریخت و پاش آشپزخانه بیشتر می‌شود.
پس فقط سراغ وسایلی بروید که واقعا از آن‌ها استفاده می‌کنید و کارها را در آشپزخانه برای شما آسان‌تر خواهند کرد.
شاید داشتن یک پوست‌کنِ تیز و خوب بیشتر از قابلمه‌ها برای شما کاربرد داشته باشد!

۴. وسایل را دور از دید نگهداری می‌کنند

اگر عادت دارید کانتر آشپزخانه را پر از وسیله کنید، بهتر است این عادت را ترک کنید. صاحبان آشپزخانه‌های مرتب به خوبی می‌دانند که تا حد ممکن باید ظاهر آشپزخانه را مرتب نشان دهند. به همین دلیل وسایل را تا جای ممکن در کابینت و کمدها قرار می‌دهند. و تنها وسایلی که واقعا نیاز است در دسترس باشند را روی کانتر قرار می‌دهند.

۵. در شرایط اضطراری، فقط ظاهر را مرتب می‌کنند

برای همه ما چنین شرایطی پیش می‌آید. زمان‌هایی که به حد کافی روز شلوغی را از سر گذرانده‌ایم و حالا باید از مهمان‌های سر زده پذیرایی کنیم. در چنین وضعیتی که فقط می‌خواهید آشپزخانه را در وضعیت نجات قرار دهید، ده دقیقه به خودتان زمان بدهید و فقط ظاهر آشپزخانه را مرتب کنید. مهم نیست جای قابلمه‌ها واقعا در کمد زیر اجاق‌گاز هست یا نه. اگر در این کمد جا دارید، قابلمه‌ها را آن‌جا بگذارید تا مهمانی تمام شود.
بعد از آن همه سخت‌گیری، گاهی به خودتان آسان بگیرید!

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of