۱۰ دلیل استفاده از سرکه در شستشوی لباس

 
۱۰ دلیل استفاده از سرکه در شستشوی لباس

۱٫ سرکه سیب

سرکه سیب از آب سیب گرفته شده و میزان اسیدی بودن آن پنج تا شش درصد است. این سرکه زرد تا طلایی رنگ است. سرکه سفید از عصاره الکل تصفیه شده به دست می آید. این الکل از نشاسته غلات، سیب زمینی، برنج، جو یا ذرت به دست می آید. سرکه معمولی از سرکه سیب کمتر اسیدی بوده و میزان اسید آن چهار تا هفت درصد است. این سرکه را سرکه تمیز کننده می نامند اما در شستشوی لباس نیز استفاده می شود.

در هنگام خرید سرکه برای شستشوی لباس از سرکه سفید استفاده کنید. این سرکه حاوی رنگدانه نبوده و به همین دلیل هم ارزان تر است و هم لباس را لکه نمی کند. در صورت استفاده از سرکه سیب، مقدار کمی از آن را برداشته و پیش از ریختن آن بر روی لباس با آب مخلوط کنید.

۲٫ سفید کردن و روشن کردن لباس ها

استیک اسید موجود در سرکه سیب آنقدر ملایم است که به پارچه های قابل شستشو آسیب نمی رساند. اما آنقدر قوی است که بقایای مواد شوینده (آلکالی) را را تمیز می کند. نصف فنجان سرکه برای تمیز کردن لباس های رنگی کافی است. سرکه سفید را به نرم کننده افزوده یا سرکه را به صورت دستی به لباس ها اضافه کنید.

اسید استیک ملایم موجود در سرکه می تواند لباس های تیره و خاکستری را روشن و تمیز کند. برای سفید کردن مجدد جوراب و لباس های سفید، یک فنجان سرکه سفید را به یک ظرف بزرگ آب اضافه کنید. بگذارید بجوشد و لباس های سفید را اضافه کنید. بگذارید یک شبانه روز خیس بخورد و سپس مانند همیشه لباس ها را بشویید. این روش تنها باید برای لباس های ۱۰۰ درصد کتان استفاده شود.

۳٫ از بین بردن بوی نم

رها کردن حوله های خیس در حمام یا بین لباس های خیس دیگر در ماشین لباسشویی می تواند به بروز نم و کپک منجر شود. برای از بین بردن بوی بد، دستگاه را با آب داغ پر کرده و دو فنجان سرکه سفید اضافه کنید و دستگاه را روشن کنید. سپس یک بار دیگر لباس ها را با پودر لباسشویی بشویید.

این روش برای میزان کم کپک و بوی ترشی مناسب است. برای کپک و لکه های بزرگ تر باید از روش قوی تری استفاده کنید.

۴٫ نرم کننده طبیعی پارچه

اگر دوست ندارید از نرم کننده های تجاری موجود در بازار استفاده کنید و به دنبال یک نرم کننده ملایم هستید، می توانید از سرکه سفید به عنوان نرم کننده استفاده کنید تا هم پارچه ها تمیز شوند و هم بدون لک. فقط کافی در آخرین چرخه شستشوی نصف فنجان سرکه سفید اضافه کنید. اگر از بوی سرکه خوشتان نمی آید به بطری سرکه چند قطره از روغن مورد علاقه تان را اضافه کنید.

نرم کننده های تجاری موجود در بازار با خواص ضد اشتعال زای موجود در لباس کودکان، مخصوصا لباس خواب، تداخل داشته و هرگز نباید برای شستن این لباس ها استفاده شود. سرکه سفید از این جهت ایمن بوده و برای لباس کودکان استفاده می شود.

۵٫ کاهش کرک و موی حیوانات

نصف فنجان سرکه سفید در چرخه شستشوی پارچه از چسبیدن کرک و موی حیوانات به لباس پیشگیری می کند. همچنین اگر یک لباس تیره را با چیزی مانند حوله پرزدار بشویید از شر پرزها راحت می شوید.

۶٫ از بین بردن بوی بد زیر بغل

یک بطری اسپری را با سرکه سفید پر کرده و آن را در اتاق شستشو قرار دهید تا لکه و بوی بد لباس ها را با کمک آن پاک کنید. سرکه را روی لکه زیر بغل اسپری کرده و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس در ماشین لباسشویی قرار دهید. اگر پارچه خشک شده، با کمی نرم کننده می توانید آن  را نرم کنید. سرکه در پاک کردن لکه دئودورانت روی لباس پیشگیری کرده و لکه های زرد را از بین می برد.

۷٫ از بین بردن خط دوخت

کودکان یک شبه رشد می کنند و گاهی اوقات لازم است درز لباس های آنها را باز کنید تا لباس ها مجددا اندازه شان شوند. برای رهایی از شر درزهای باز شده لباس و جای دوخت، یک پارچه سفید را با سرکه سفید نمدار کرده آن را زیر پارچه گذاشته و فشار دهید. دمای مناسب اتو را انتخاب کرده و یک پارچه را روی آن فشار دهید تا نسوزد.

۸٫ حفظ رنگی مشکی پارچه های مشکی

افزودن نصف فنجان سرکه سفید به آخرین چرخه آبکشی لکه های صابون و مایع ظرفشویی روی لباس را تمیز می کند و به لباس های تیره جلوه جدیدی می بخشد.

۹٫ رهایی از بوی سیگار

اگر لباس های قابل شستشویتان به بوی سیگار آغشته شده نصف فنجان سرکه سفید را به چرخه آبکشی اضافه کنید. برای لباس ها و ملحفه های مخصوص خشک شویی وان را با آب داغ پر کرده و یک فنجان سرکه اضافه کنید. لباس ها یا پارچه را در بالای آب جوش آویزان کرده و در را ببندید تا بخار روی پارچه بنشیند. سرکه سفید در از بین بردن بوی سنگین سیگار در آشپزخانه یا مکان های دیگر موثر است.

۱۰٫ تمیز کردن ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی تمیز به معنای داشتن لباس های تمیز است. تجمع ذرات کف و صابون در دریچه دستگاه، از عبور جریان آب و تمیز شدن لباس ها پیشگیری می کند. چهار بار در سال با روشن کردن چرخه آبکشی با آب داغ و دو فنجان سرکه دستگاه را کاملا تمیز کرده و ذرات  صابون و کف را تمیز کنید.

اگر محفظه مجزا دارید که نرم کننده یا مایع را در آن قسمت میریزید، کمی سرکه سفید را در آن قسمت بریزید تا ذرات باقی مانده مایع تمیز شود. همچنین با استفاده از سرکه سفید می توانید بوی بد داخل ماشین را نیز از بین ببرید.

۱۱٫ تمیز کردن اتو

مواد معدنی در حفره ها و دریچه اتو گیر می کنند. برای تمیز کردن اتو و خارج نمودن این ذرات، محفظه آب را با محلول برابر آب و سرکه پر کنید. اتو را در حال ایستاده روی یک سطح ایمن قرار داده و بگذارید پنج دقیقه بخار کند. پس از خنک شدن اتو، محفظه را با آب تصفیه شده پر کنید. بگذارید آب خارج شود و سپس با پارچه تمیز کنید. در نهایت یک پارچه کهنه را اتو کنید تا ذرات باقی مانده خارج شوند و سپس لباس های نوی خود را اتو کنید.

برای پاک کردن رد اتو روی پارچه، با ترکیب سرکه و نمک یک خمیر ایجاد کنید و آن را روی رد اتو بمالید. یک پارچه را در سرکه سیب فرو برده و سطح را تمیز کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Shopping Basket