۱۲ نکته برای نگهداری از یخچال بدون استفاده از تعمیرکار

 
۱۲ نکته برای نگهداری از یخچال بدون استفاده از تعمیرکار

اگر تنها کاری که برای نگهداری از یخچال خانه‌تان انجام می‌دهید این است که هرازگاهی آن را خالی کرده و تمیزش کنید، پس بهتر است در روش خود تجدیدنظر کنید. یخچال یکی از کاربردی‌ترین لوازم خانگی است و باید در نگهداری آن کوشا باشید. هر روز چند دقیقه را به نگهداری از آن اختصاص دهید تا هم در هزینه برق صرفه جویی شود و هم در هزینه تعمیرات. با نگهداری مناسب یخچالتان کمتر خراب می‌شود و ماندگاری بیشتری خواهد داشت. در اینجا ۱۲ نکته برای نگهداری از یخچال را به شما می گوییم.

نکاتی برای نگهداری از یخچال

۱٫ تمیز کردن کویل

شاید کویل در معرض دید نباشد اما تمیز کردن آن عملکرد یخچال را بهتر می‌کند. این کویل معمولاً در کف یا پشت یخچال است. گاهی اوقات ممکن است مجبور شوید با برداشتن روکش به آن دسترسی داشته باشید. اگر کویل در پشت یخچال باشد با برگرداندن یخچال آن را می‌بینید. می‌توانید با یک دستمال یا حتی جاروبرقی کویل یخچال را تمیز کنید. فقط کافی است یخچال را برگردانید و کویل را گردگیری کنید. کندانسور فن را هم فراموش نکنید. باید سالی یک دو بار کویل را تمیز کنید.

کویل

۲٫ دمای یخچال

دمای یخچال و فریزر را اندازه گیری کنید. در این صورت ماندگاری مواد غذایی بیشتر می‌شود. دمای یخچال بین ۳۷ تا ۴۰ درجه است و فریزر هم باید زیر صفر باشد. اگر مدل قدیمی‌تری دارید یا حس می‌کنید یخچال یا فریزر خوب کار نمی‌کند، می‌تواند ترمومتر بخرید. 

دمای معمول یخچال

۳٫ بررسی واشر

اگر واشر عایق خوبی ایجاد نکند هوای سرد از یخچال خارج شده و هم یخچال برای سرد نگه داشتن مواد غذایی سخت کار می‌کند و هم مصرف انرژی بالا می‌رود. مرتب یخچال را بررسی کنید تا مطمئن شوید واشر آن آسیب ندیده باشد. می‌توانید در روتین تمیز کردن یخچال واشر را هم بررسی کنید. با آب گرم و شوینده واشر را تمیز کنید تا عایق خوبی ایجاد کند. 

واشر در یخچال

۴٫ تعویض فیلتر در نگهداری یخچال

بسیاری از مردم نمی‌دانند فیلتر آب سردکن یا یخساز یخچال باید تعویض شود. برای این منظور دستورالعمل دفترچه یخچال را بخوانید. تعویض فیلتر آب سردکن و یخچال را در شرایط مناسب نگه می‌دارد. بهترین راه برای این منظور این است که برای تعویض فیلتر یخچال و لوازم دیگر یک روتین داشته باشید.

فیلتر یخچال

۵٫ بستن در

همانطور که می دانید یکی از بهترین راه‌ها برای نگهداری یخچال بستن در آن است. اگر در یخچال باز باشد موتور یخچال سخت کار می‌کند. حتی ممکن است مواد غذایی توی یخچال خراب شود. پس همیشه در یخچال را بسته نگه دارید.

در یخچال

۶٫ استفاده از تراز

اگر یخچال تراز نشود عایق خوب ایجاد نکرده و بسته نمی‌شود. پس با تراز یخچال را بررسی کنید. مطمئن شوید یخچال از هر طرف تراز است.

تراز کردن یخچال

۷٫ پوشاندن مواد غذایی

مواد غذایی را در ظرف‌های پلاستیکی دربسته یا فویل نگهداری کنید. در این صورت رطوبت محیط کم می‌شود.

مواد غذایی

۸٫ پر کردن

هرچند نباید یخچال یا فریزر را بیش از حد پر کنید، اما در صورتی که یخچال و فریزر بیش از اندازه پر شده باشند عملکرد بهتری خواهند داشت. البته یادتان باشد دریچه‌های یخچال را با مواد غذایی پر کنید.

یخچال

۹٫ تمیز کردن برفک

شاید این موضوع بر عملکرد یخچال چندان تاثیری نداشته باشد، اما مزه نوشیدنی‌ها را بهتر می‌کند. با گذشت زمان یخ روی یخساز می‌تواند جمع شده و بر مزه آن تأثیر بگذارد. پس هرازگاهی برفک و یخ‌ها را خالی کرده و خوب تمیز کنید.

برفک یخچال

۱۰٫ لامپ یخچال

شاید لامپ یخچال به نظرتان اصلاً مهم نباشد، اما اگر داخل یخچال را خوب نبینید در را بیشتر باز نگه می‌دارید. لامپ‌های سوخته یخچال را مرتب تمیز کنید تا اعضای خانواده مجبور نشوند یخچال و کشوها را مرتب بگردند.

تعویض لامپ توی یخچال

۱۱٫ خنک نگه داشتن

با گذاشتن غذاهای داغ توی یخچال دمای یخچال بالا می‌رود و کارکردش بیشتر می‌شود. در حالی که ماندگاری مواد غذایی مهم است، اما همیشه کمی صبر کنید تا غذا سرد شود و بعد آن را توی یخچال بگذارید. 

مواد غذایی سرد توی یخچال

۱۲٫ جای مناسب یخچال و تأثیر آن در نگهداری یخچال

شاید برای انتخاب جای مناسب یخچال گزینه‌های زیادی نداشته باشید، اما بهتر است از اجاق گاز، فر یا لوازم حرارتی دور باشد. در صورت نزدیک بودن به این لوازم برای سرد نگه داشتن مواد غذایی سخت کار می‌کند و انرژی بیشتری مصرف می‌شود. همچنین اطراف یخچال فضای خالی نگه دارید تا تهویه مناسب داشته باشد. نگذارید کابینت و لوازم دیگر یخچال را احاطه کنند. حتی با وجود نگهداری مناسب از یخچال هم باید حواستان به نشانه‌های نگران کننده باشد، از جمله:

  • مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که خوب سرد نمی‌شوند
  • بستنی آب شده
  • یخ آب شده و چسبیده به یخچال
  • خراب شدن زود هنگام مواد غذایی
  • چکه آب
  • سروصداهای بی دلیل

نگهداری از یخچال

ما در اینجا نکات لازم برای نگهداری از یخچال را به شما گفتیم تا خودتان از یخچال خانه‌تان خوب نگهداری کنید. در صورت مشاهده هرگونه علاوه مشابه بهتر است هر چه زودتر تعمیرکار را خبر کنید. برای این منظور می‌توانید از خدمات شهر سرویس استفاده کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Shopping Basket