انتخاب سایز مناسب کولر گازی در تابستان یعنی صرفه جویی در مصرف انرژی

 
انتخاب سایز مناسب کولر  گازی در تابستان یعنی صرفه جویی در مصرف  انرژی

دو‌دوتا چهارتای تخمین سایز کولر

ظرفیت خنک‌کنندگی کولر‌گازی با واحد حرارتی انگلیسی BTU محاسبه می‌شود. ممکن است سایز کولر را به واحد «تن» هم شنیده‌باشید، که برابر ۱۲۰۰۰BTUاست. لازم نیست فرمول‌های علمی پشت این اعداد و ارقام را بدانید، همینقدر بدانید که ظرفیت کولر با متراژ فضایی که باید خنک شود ارتباط دارد که چون واحد انگلیسی است با فوت مربع سنجیده می‌شود.

اول مساحت اتاق را بر‌حسب فوت با ضرب‌کردن طول در عرض آن محاسبه‌کنید. اگر اتاق شکل قناسی دارد از درس هندسه که سالها قبل در مدرسه خوانده‌اید کمک‌بگیرید. در آخر مساحت خانه یا قسمتی از خانه که می‌خواهید خنک‌شود را در ۲۵BTU ضرب‌کنید.

مثلا برای اتاق ۱۵ در ۲۰ فوت که می‌شود ۳۰۰ فوت مربع، ۳۰۰ را در ۲۵ BTU ضرب‌می‌کنیم و کولر ۷۵۰۰ برای این فضا لازم است.

اما یادتان باشد این یک حساب سر‌انگشتی و خیلی تقریبی است. این برای تعیین سایز کولر یک اتاق کافیست، اما عوامل دیگری هم در تعیین سایز کولر نقش‌دارد.

این عوامل را به یاد داشته‌باشید:

  • برای اتاق‌هایی که خیلی در سایه قرار‌دارد، شاخص BTU را ۱۰ درصد کمتر در‌نظر بگیرید و برای اتاق‌های آفتاب‌گیر ۱۰ درصد بیشتر. برای این منظور درخت‌های خزان‌دار بیرون اتاق را مد‌نظر داشته‌باشید، که در تابستان برگ و سایه دارند.

  • برای اتاق‌هایی که بیش از دو‌نفر از آن استفاده می‌کنند، به ازای نفر سوم و هر نفر اضافه‌تر۶۰۰ واحد BTU به ظرفیت سرمایش کولر اضافه‌کنید. مثلا برای یک اتاق نشیمن خانوادگی که شلوغ می‌شود باید این مورد را در‌نظر بگیرید.

  • آشپزخانه حرارت زیادی تولید می‌کند، پس ۴۰۰۰BTU به مجموع اضافه‌کنید.

دیگر عوامل تاثیر‌گذار

وقتی یک کولر‌گازی می‌خرید حتما با یک متخصص HVAC یا همان سیستم کنترل حرارت مرکزی مشورت‌کنید. حرفه‌ای‌های این کار روش‌های علمی و دقیق مثل روش manual J را برای محاسبه بکار می‌برند. اما باز‌هم آشنا بودن با معیار‌های انتخاب کولرگازی مناسب کمکتان می‌کند. ابعاد ساختمان مهمترین فاکتور در انتخاب سایز مناسب است، اما فاکتور‌های دیگری که اغلب نادیده گرفته می‌شود هم به همان اندازه مهم است. مانند:

  • جهت قرار‌گیری ساختمان نسبت به تابش نور خورشید در طول شبانه‌روز عامل موثری در میزان مصرف انرژی است.

  • مقدار سایه دار بودن خانه که قبلا هم گفته‌شد. البته این موضوع به نوع درختان اطراف ساختمان هم بستگی‌دارد. مثلا درختان همیشه‌سبز در تمام طول سال سایه فراهم می‌کند.

  • تعداد، ابعاد و جهت قرار‌گیری پنجره‌ها

  • کیفیت عایق‌بندی دیوار‌ها و دریچه‌های تهویه خانه. اگر عایق‌بندی نکرده‌اید، آیا در آینده نزدیک قصد انجام این کار را دارید یا نه؟

  • هر‌گونه تغییر‌اساسی که می‌خواهید در‌خانه انجام‌بدهید را لحاظ‌کنید. مثلا ساخت یک اتاق یا فضای اضافی، اضافه کردن پنجره‌های قدی و بزرگ، نورگیر‌های سقفی و یا تیغه‌کشیدن و اضافه‌کردن یک اتاق به خانه. همه این موارد بطور قابل‌توجهی ظرفیت سرمایشی مورد‌نیازتان را افزایش خواهد‌داد.

با یک نرم‌افزار محاسبه آنلاین، تاثیر مجموع این عوامل را با هم حساب‌کنید.

خلاصه کلام اینکه انتخاب کولر با ظرفیت سرمایشی مناسب، یک امر مهم و اساسی است که باید یک‌بار و آن‌هم قبل از خرید کولر انجام‌شود و بعد از خرید دیگر برای تغییر‌دادن آن دیر است. از‌طرفی قبض برق در ماه‌های فصل تابستان به‌لطف کولر‌گازی پر‌مصرف به بیشترین مبلغ خود می‌رسد و اگر می‌خواهید در این هزینه کمر‌شکن صرفه‌جویی‌کنید و بعدها زیر باد خنک کولر از این صرفه‌جویی لذت‌ببرید، با دقت و محاسبه کامل و صحیح، یک کولر‌گازی با سایز و ظرفیت مناسب انتخاب کنید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Shopping Basket