نظافت منزل: نحوه تمیز کردن یخچال

 
نظافت منزل: نحوه تمیز کردن یخچال

مواد غذایی بر بیرون بیاورید

اول همه مواد غذایی منقضی را توی سطل آشغال بیندازید. مواد غذایی سالم را در جای خنکی بگذارید تا پس از تمیز کردن یخچال به جای خود برگردانید. 

قفسه و کشوها را بردارید

تمام قفسه و کشوهای برداشتنی را برداشته و کنار بگذارید. کشو و قفسه های فلزی یا پلاستیکی با آب داغ و مایع ظرفشویی شسته شوند، اما قطعات شیشه و سرامیک باید اول گرم شده و به دمای خانه برسند بعد شسته شوند. وگرنه ترک خورده و می شکنند. 

داخل یخچال را تمیز کنید

دستمال تمیزی را با آب داغ و شوینده ملایم آغشته کرده و از بالا تا پایین یخچال را تمیز کنید. برای لکه های چسبیده می توانید از لیسه کوچک استفاده کنید یا دستمال خیس را چند  دقیقه روی آن نگه دارید. در آن صورت لکه ها به راحتی تمیز می شوند. 

حین تمیز کردن دستمال استفاده شده را چندین بار بشویید تا تمیز شود. به لایه ها و حفره های یخچال توجه کنید. سرانجام داخل در را خوب تمیز کنید. 

کشو و قفسه ها را تمیز کنید

حالا که قفسه و کشوها گرم شده اند با دقت آنها را تمیز کنید. حین نگه داشتن قسمت های شیشه ای مراقب باشید که از دست تان سر نخورند. دستکش ظرفشویی می تواند به شما کمک کند. 

داخل یخچال را خشک کنید

با دستمال یا حوله تمیز داخل یخچال را کاملا خشک کنید. درهای داخلی را هم تمیز کنید. 

غذاها را توی یخچال بگذارید

غذاها را به یخچال برگردانید. حالا می توانید شیشه های محتوی مواد غذایی مانند ظرف مربا را تمیز کنید. در حین تمیز کردن این شیشه ها از پارچه تمیز استفاده کرده و آنها را با دقت خشک کنید. 

فریزر را تمیز کنید

برای تمیز کردن فریزر هم از روش های بالا استفاده کنید. خوشبختانه در فریزر کمتر لکه می چسبد. فقط کافی است مواد غذایی کهنه را بیرون آورید و در صورت نیاز به تمیزکاری بیشتر همان روش های بالا را دنبال کنید. 

قسمت بیرون را تمیز کنید

از بالا تمیز کاری را شروع کرده و تا پایین بیایید. از آب داغ/گرم و شوینده ملایم استفاده کنید. اگر یخچال استیل است، از پارچه نرم و سرکه یا شیشه شو استفاده کنید تا برق بزند. قسمت های لاستیکی واشر در را هم با شوینده و آب گرم تمیز کنید. ذرات چرب و آلوده در این قسمت ها جمع شده و آلودگی ایجاد می کنند. 

وظایف فصلی

باید تقریبا ماهی یک بار یخچال را تمیز کنید. با این حال هر چند ماه یک بار این کارها را انجام دهید: 

 

  • سینی را بررسی کنید: برخی از مدل های یخچال ها در پایین نوعی سینی دارند که چکه های یخچال توی آن ریخته می شود. یخ های پایین یخچال از قسمت جلو را بردارید و با چراغ قوه موقعیت سینی را پیدا کنید. سینی در بالای سیم پیچ کندانسور قرار دارد. این سینی به مرور کپک می زند، بنابراین باید دستکش بپوشید. سینی را برداشته و پیش از جایگذاری آن خوب تمیزش کنید. می توانید از وایتکس استفاده کنید. اگر شک دارید، به راهنمای سازنده مراجعه کرده و آن را دنبال کنید. سینی را خشک کرده و در جای خود قرار دهید. 

  • سیم های پشت یخچال را جاروبرقی کنید: پریز یخچال را بکشید و با دقت و آهسته آن را به گوشه ای هل دهید. در مدل هایی که پشت یخچال سیم پیچ دارند، با قطعه کوچک جاروبرقی آن را تمیز کنید. در برخی مدل ها این سیم پیچ در بغل قرار داد و در برخی در پشت دریچه در بالا. در این صورت باید پیچ پایین یا پشت یخچال را باز کنید. در این مدل ها باید از قطعه بلند جاروبرقی استفاده کنید. می توانید راهنمای دفترچه یخچال را بخوانید. یخچال را سر جای خود گذاشته و پریز را وصل کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Shopping Basket