همه چیز درباره نگهداری از فریزر یخچال و تعویض آن

 
همه چیز درباره نگهداری از فریزر یخچال و تعویض آن

یخچال یکی از پرمصرف‌ترین لوازم خانگی است که عمر طولانی دارد. چون به راحتی تا ۱۵ سال عمر می‌کند، شاید هم بیشتر. به همین دلیل ممکن است زمانی متوجه خراب شدنش شوید که دیگر کار از کار گذشته باشد. بعضی‌ها هم تصور می‌کنند باید تا زمانی که می‌شود از یخچال حداکثر استفاده را برد. اما اگر عمر یخچالتان تمام شده یا دارد از کار می افتد، وقتش رسیده فکر دیگری کنید. یخچال‌هایی که سخت کار می‌کنند تا روشن بمانند بیشتر برق مصرف می‌کنند و حتی شاید مواد غذایی را هم سالم نگهداری نکنند.

علائم خراب شدن یخچال

در صورتی که این علائم را در یخچال خود می‌بینید پس باید آن را تعویض کنید:

  • مواد غذایی تا پایان تاریخ انقضا سالم باقی نمی‌مانند.
  • پشت یخچال گرم یا داغ است.
  • یخچال چکه می‌کند، در داخل یا بیرون دستگاه این چکه‌ها دیده می‌شوند.
  • فریزر بیش از حد برفک دارد.
  • یخچال از همیشه پر سروصدا تر است و صداهایی از آن شنیده می‌شود.
  • از سوی دیگر اگر یخچال از همیشه آرام تر است و مواد غذایی توی آن گرم‌تر هستند پس شاید کمپرسور خراب شده است.

فریزر

دلیل تعویض فریزر یخچال

هزینه

لوازم خانگی خراب و دارای ایراد برای روشن ماندن بیشتر از قبل برق مصرف می‌کنند. اگر قبض برقتان زیاد شده یا ناگهان بالا رفته پس حتماً یکی از لوازم توی خانه خراب است و برق بیشتری مصرف می‌کند. در حالت کلی هم فریزر یخچال بیشترین میزان برق را استفاده می‌کند. البته امروزه یخچال‌های جدیدتر انرژی کمتری مصرف می‌کنند و تکنولوژی کاهش مصرف انرژی هم روز به روز پیشرفت می‌کند. بنابراین شاید بهتر باشد با کنار گذاشتن  لوازم قدیمی هزینه برق را کاهش دهید.

امنیت 

یخچال‌های کهنه و خراب می‌توانند مشکل ساز باشد. اگر یخچال مواد غذایی را سرد نگه ندارد امکان ایجاد باکتری وجود خواهد داشت. دمای یخچال باید زیر ۵ درجه باشد و دمای فریزر هم زیر ۱۵- درجه تا مواد غذایی سرد بمانند. لیستریا در دمای بین ۲ تا ۴ درجه زنده می‌ماند، در نتیجه حتی در صورت دمای مناسب یخچال باز هم در ترک‌های قفسه و کشوها امکان رشد این باکتری وجود دارد. اگر یخچال خوب کار نکند احتمال رشد سالمونلا، مخمر و کپک وجود دارد. حتی سیم کشی‌های خراب لوازم برقی قدیمی می‌تواند با گذشت زمان شل شود و آتش سوزی ایجاد کند.  اگر سیم‌های لخت دیده شوند حتی امکان شوک الکتریکی وجود دارد. در صورتی که سیم‌های لخت و شل را ببینید شاید تصمیم بگیرید خودتان آن را تعمیر کنید. هرگز این کار را انجام ندهید! فوری وسیله را از برق کشیده، دست از کار بکشید و آن وسیله را تعویض کنید.

تعمیرات ساده یخچال

با این حال در بیشتر موارد که یخچال خراب شده و کار نمی‌کند، می‌توانید با تعمیرات ساده آن را به روز اول برگردانید. مثلاً اگر واشر در شل شده و از جا درآمده خودتان می‌توانید آن را عوض کنید. پس در صورتی که حس کردید یخچال خوب کار نمی‌کند اول اقدامات زیر را انجام دهید تا شاید یخچالتان نجات پیدا کند.

تعمیر یخچال

بررسی واشر

برای اطمینان از این که مشکل به خاطر واشر است یا نه باید کاغذی را لای در بگذارید و در را ببندید. اگر کاغذ را راحت کشیدید و بیرون آمد بعد واشر مشکل دارد. در این صورت دستمال و آب داغ بردارید و واشر را تمیز کنید (از شوینده‌ها استفاده نکنید چون می‌تواند به واشر آسیب برساند)، سپس تمام ذرات ریز لای واشر را بردارید و خالی کنید. با این کار مشکل حل می‌شود.

تنظیم ترموستات

ترموستات را خوب تنظیم کنید. شاید دمای آن بیش از حد زیاد است. اگر حجم مواد غذایی ذخیره شده را عوض کرده‌اید باید دما را هم تغییر دهید.

تمیز کردن لوله

قدم بعدی این است که لوله چکه را تمیز کنید. این لوله در پایین یخچال وجود دارد و قطره‌های ریخته شده در یخچال را از طریق لوله‌ای بیرون می‌برد. بسته به طرح یخچال خود می‌توانید با برداشتن کشوها این قسمت را ببینید. ذرات ریز توی لوله را بردارید و با سیخ آن را تمیز کنید. گاهی اوقات این لوله می‌گیرد و دیگر قطره‌ها پایین نمی‌رود.

تمیز کردن کویل کندانسور

نکته دیگر برای نگهداری یخچال این است که آن را از دیوار دور نگه داشته و کویل کندانسور را جاروبرقی کنید. این کویل یخچال را خنک نگه می‌دارد، اما اگر پر از گرد و خاک باشد نمی‌تواند کارش را درست انجام دهد. 

یخ زدایی

در نهایت باید به طور مرتب یخچال و فریزر را یخ زدایی کنید تا در شرایط مناسب بماند، مگر این که فریزر شما بدون برفک باشد. اگر بعد از این کار یخچال فوری برفک زد پس خراب شده و عمرش تمام است.

یخچال

تعویض یخچال

اگر نکات گفته شده مشکل را حل نکرد و یخچالتان قدیمی شده، پس شاید مشکل جدی است و باید به جای پرداخت هزینه برای تعمیر یخچال آن را عوض کنید و یخچال جدید خریداری کنید. در صورت خراب شدن لوازم خانگی یک قانون طلایی وجود دارد. اگر وسیله نصف عمرش را گذرانده و هزینه تعمیر از نصف هزینه خرید بیشتر است باید آن وسیله را تعویض کنید. به زبان دیگر باید بگوییم به جای پرداخت هزینه تعمیر یخچال با همان پول یک یخچال جدید بخرید. البته اول از هرچیز این مقاله را بخوانید و درباره نگهداری از فریزر یخچال و تعویض آن اطلاعات کسب کنید. برای خرید و نصب یخچال و فریزر از خدمات شهر سرویس استفاده کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Shopping Basket