۷ ترفند ساده برای از بین بردن بوی بد خانه

آیا تا به حال برای شما این اتفاق افتاده است که برای ساعاتی از خانه بیرون بروید و بعد از بازگشت، در منزلتان بوی بد استشمام کنید؟

بعد از این که متوجه بوی بد شدید، در خانه راه می‌روید و مدام بو می‌کشید، امّا نمی‌توانید منشاء آن را بیابید؛ امّا چاره چیست؟

معمولا خانه‌های ما پر از وسایلی هستند که ممکن است علت اصلی بوی بد خانه باشند که همه ما برای ازبین بردن این بو، از اسپری استفاده کرده و یا شمع روشن کرده ایم. امّا باید بدانید که این‌ها راه حل‌های موقتی هستند که شاید برای مدت کوتاهی استفاده شوند و رایحه گل‌های بهاری خیس خورده یا پارافین عطری شمع را استشمام کنیم، اما باید به دنبال راه حلی همیشگی برای رفع بوی بد خانه خود باشیم.

بهترین کاری که می‌توان برای رفع بوی بد خانه انجام داد، این است که ریشه و علت آن را پیدا کنیم و آن ریشه را به طور کامل بخشکانیم که در ادامه مطلب با روش‌هایی آشنا خواهید شد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید رایحه خوشبویی به زندگی خود تزریق کنید و هوای خانه را همیشه مطبوع و تازه نگه دارید.

اسپری خوشبو کننده خانگی

با استفاده از این دستورالعمل ساده کافی است یک اسپری خوشبو کننده خانگی مناسب برای خود درست کنید و آن را فقط چند بار در هوا یا به صورت مستقیم روی وسیله‌ای که بو می‌دهد اسپری کنید. امّا فراموش نکنید که این اسپری، حاوی اسانس موردعلاقه شماست تا مشام خود را در خانه با عطر موردعلاقه خود پر کنید و بیشتر از فضای منزلتان لذت ببرید.

تهیه این اسپری به یک قاشق چایخوری جوش شیرین، ۲ تا ۳ قطره اسانس موردعلاقه خود با رایحه لیمو، اسطوخودوس، پرتقال، دارچین یا نعنا و آب مقطر نیاز دارد که برای تهیه آن کافی است جوش شیرین و اسانس را با هم مخلوط کنید و داخل یک اسپری آب بریزید و در انتها، آب مقطر را به آن اضافه کنید تا محلول رقیق شود و تکان بخورد.

بخور خانگی

برای این که عطر و بویی شگفت انگیز و ماندگار در کل خانه داشته باشید و استشمام کنید، بهتر است از روش بخور خانگی استفاده کنید که بیشتر به درد زمستان می‌خورد تا بتوانید فضایی گرم در خانه ایجاد کنید. امّا این بخور، در تابستان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بوی بد عرق از فضای خانه دور شود.

برای تهیه این بخور خانگی، یک عدد پرتقال خرد شده، یک عدد لیموی خرد شده، ۲ عدد چوب دارچین و ۴ عدد میخک کامل، در کنار یک برگ بو که در صورت امکان تازه باشد، لازم است و باید همه آن‌ها را در یک قابلمه متوسط یا کوچک قرار داد و تا نیمه ظرف به آن آب اضافه کرد. پس از اضافه کردن آب، شعله را کم کنید تا این مخلوط خوشبو، تمام روز در قابلمه بجوشد و تنها کار مورد نیاز این است که هر از چند گاهی به قابلمه سر بزنید تا در صورت لزوم، به آن آب اضافه کنید.

قاتل بوی بد فرش

بار‌ها از تاثیر جوش شیرین برای تمیز کردن فرش و لکه بری آن صحبت شده است. امّا تا به حال به این نکته توجه کرده اید که بوی بد نامطبوع را هم می‌توان با استفاده از جوش شیرین ازبین برد؟

کافی است یک فنجان جوش شیرین و یک قاشق غذاخوری دارچین آسیاب شده را با هم مخلوط کنید و این مخلوط را در ظرفی بریزید و آزادانه، آن را روی نقطه‌ای که بوی نامطبوع از آن قسمت است، بپاشید و اجازه دهید که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه روی آن باقی بماند و بعد جارو برقی بکشید تا فرش هایتان بوی خوب و تمیزی به خود بگیرند و عطر مطبوع دارچین، فضا را پر کند.

جوش شیرین و دارچین

اگر دوست دارید نقطه به نقطه خانه خود و حتی کمد‌ها یا خودرویتان، از بوی مطبوع پُر شود، می‌توانید روی جوش شیرین حساب ویژه‌ای باز کنید؛ چرا که یک دوم فنجان جوش شیرین همراه با ۴ تا ۶ قطره از اسانس موردعلاقه تان معجزه می‌کند.

این مواد را درون ظرفی شیشه‌ای مخلوط کنید و درب آن را با یک نایلون بپوشانید یا برای راحت‌تر کردن کار خود می‌توانید از یک نمکدان استفاده کنید و این مخلوط را در هر جایی که دوست دارید، قرار دهید تا هر روز بوی خوش و مطبوعی را از خانه یا خودروی خود استنشاق کنید. امّا برای این که هر روز بوی خوش استشمام کنید باید هرچند هفته یک بار، ۴ تا ۶ قطره از اسانس موردعلاقه خود را به جوش شیرین اضافه کنید.

خوشبوکننده طبیعی خانه

حتما برخی از شما، چوب‌های بامبو در خانه خود دارید که به خانه تان جلوه خاصی داده است و از آن‌ها استفاده‌ای هم نمی‌کنید. امّا جالب است بدانید که با استفاده از همین چوب‌های بامبو می‌توانید کاری کنید که بوی مطبوع، مهمان خانه‌های شما شود.

برای این کار کافی است که مقداری چوب بامبو، پاک کننده چندمنظوره و یک لیوان یا شیشه مناسب داشته باشید و مقداری از پاک کننده را داخل ظرف بریزید تا آن را تا نیمه پر کند و ۸ عدد از چوب بامبو را بردارید و در صورت لزوم، آن‌ها را کوتاه کنید تا چوب‌ها دو برابر ارتفاع شیشه را داشته باشند. در نهایت، آن‌ها را در لیوان بگذارید و نقاط مختلف خانه را با عطر آن خوشبو کنید.

ژل طبیعی خوشبوکننده هوا

یکی از بدی‌های روش‌های قبل این است که همه آن‌ها به دلیل داشتن یک ماده مایع، برای تمیزی خانه خطرناک هستند. امّا استفاده از این ژل، به عنوان خوشبوکننده می‌تواند به شما این اطمینان را دهد که حتی حضور کودک و بازی هایش و سهل انگاری هم باعث ریختن این ژل روی فرش نمی‌شود.

برای تهیه این ژل خوشبوکننده باید ۲۰ قطره اسانس موردعلاقه خود، ۲ قاشق غذاخوری نمک و ۴ بسته ژلاتین ساده و بدون طعم داشته باشید و برای استفاده از این ژل خوشبوکننده از شیشه‌های خالی موجود در خانه استفاده کنید و قبل از آن، یک فنجان آب را بجوشانید و پس از برداشتن آن از روی شعله گاز، اسانس‌های موردعلاقه خود را به همراه نمک و ژلاتین به آرامی هم بزنید و پس از حل شدن کامل نمک و اسانس، یک فنجان آب سرد را به آرامی به آن اضافه کنید تا در محلول، حبابی به وجود نیاید و از طرفی دیگر، به آرامی هم بزنید تا مخلوط کف نکند و ژل شما یک دست باشد.

شیشه‌ها را به مدت ۲ الی ۳ روز به صورت ثابت در جایی قرار دهید و به آن‌ها دست نزنید تا خود را بگیرند. امّا توجه داشته باشید که در چند روز اول، ممکن است بوی تند و زننده‌ای داشته باشند، امّا شما باید درب ظرف‌ها را روی شیشه‌ها قرار دهید و هر زمانی که نیاز دارید از یکی از آن‌ها استفاده کنید و برای این منظور، روی درب آن ها، چند حفره ایجاد کنید و در جایی قرار دهید تا بوی نامطبوع خانه را به خود جذب کرده و عطر خوش زندگی را در منزلتان جاری کنند.

ژل های خانگی

اسپری خوشبوکننده کفش

بوی بد کفش ها، یکی از کابوس‌هایی است که می‌تواند آسایش هر خانه‌ای را مختل کند. امّا با این مخلوط جذاب که از ۲ قاشق چایخوری اسانس آویشن یا درخت چای و ۲ فنجان آب تهیه می‌شود، می‌توان به شب‌های کابوس بار خود پایان داد.

حالا کافی است این مخلوط را خوب به هم بزنید و در یک ظرف اسپری بریزید و آن را به طور آزاد روی کفش خود اسپری کنید تا زمانی که کفشتان را می‌پوشید، متوجه شوید که دیگر اثری از بوی بد کفش نیست.

دیسک‌های بوگیر

دیسک‌های بوگیر می‌توانند در فضا‌هایی مانند سطل‌های آشغال، ساک‌های باشگاه یا حتی کمد‌ها که بیشترین عامل انتشار بوی نامطبوع هستند، قرار بگیرند که برای تهیه ۲۴ دیسک بوگیر می‌توانید از ۲ فنجان جوش شیرین، یک تا دو فنجان آب، چند قطره اسانس موردعلاقه خود و قالب‌های سیلیکونی مافین استفاده کنید.

برای تهیه آن، آب را بجوشانید و اسانس را به آن اضافه کنید و مایع بدست آمده را در ظرفی که جوش شیرین در آن ریخته شده، مخلوط کنید. امّا باید توجه داشته باشید که به این مخلوط خود، مقدار کافی آب اضافه کنید تا یک خمیر قابل پخش به دست آید و پس از قرار دادن آن‌ها در قالب مافین، اجازه دهید خمیر برای چند روز خشک شود و پس از خشک شدن کامل، آن‌ها را در یک ظرف مخصوص یا زیپلاک نگهداری کنید.

شما می‌توانید از این بوگیر‌های دیسکی، در مکان‌ها و اشیای گوناگون استفاده کنید تا بوی نامطبوع را به خود جذب کنند.

حالا شما می‌توانید به راحتی و با قیمتی ارزان، بهترین خوشبوکننده‌ها را در خانه تهیه کنید، بدون این که هزینه زیادی خرج تسویه کننده‌ها و خوشبوکننده‌های شیمیایی کنید. بنابراین، بهتر است از برخی از این شیوه‌ها استفاده کنید تا سلامت خانواده تان را تضمین کنید و به طبیعت هم هیچ آسیبی نرسانید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of